Inovátor

Svatopluk
Blažej

Přátelé jsou to nejdůležitější, co člověk v životě má.

Půvabně rozkvetlá louka plná kopretin a zvonků je místo, kde může jít třiadvacetiletému Svatopluku Blažejovi o život. Trpí totiž těžkou alergií na včelí bodnutí a už několikrát měl kvůli tomu namále. Svému handicapu se rozhodl čelit a vymyslel náramek, který dokáže v krizové situaci přivolat pomoc. Dal tím naději na lepší život sobě i ostatním.

Alergie u něj propukla někdy v době mezi školkou a první třídou. Přesně si to nepamatuje a rodičů se na to nikdy moc nevyptával. Nebylo by to zrovna příjemné povídání. Tehdy totiž skončil na několik měsíců v kómatu.

Až na patálie s alergií měl vcelku normální dětství. Vyrůstal na jižním Slovensku v městečku Velký Krtíš, odkud je to jen kousek na maďarské hranice. Už jako kluk rád sportoval – plaval a jezdil na koni. Velkým vzorem a inspirací jsou mu rodiče, u kterých našel vždycky porozumění a podporu. A jejichž velkým koníčkem je, hádejte co. „Včelaření. Ale už se smířili s tím, že v jejich šlépějích v tomhle případě nepůjdu,“ směje se Blažej, toho času student řídicí techniky a automatizace na VUT v Brně.

Chci mít životpod vlastní kontrolou

Pokaždé, když dostane včelí žihadlo, má jen pár vteřin na to, aby jednal. Potom začne působit jed a dostaví se anafylaktický šok. Často v takové situaci musel spoléhat na blízkost někoho, kdo mu rychle zavolá pomoc. V opačném případě může skončit v kómatu, což se mu stalo za život už dvakrát.

Když loni skončil po jedné takové epizodě v nemocnici, rozhodl se, že už nebude spoléhat na osud a že chce mít svůj život pod vlastní kontrolou i ve chvíli, kdy se do něj strefí žihadlo. „Nejdřív jsem hledal na internetu zařízení, které by mi mohlo v takové situaci pomoct. Žádné mi ale nevyhovovalo. Ať už kvůli malé výdrži baterie, nebo nutnosti mít u sebe smartphone,“ popisuje Blažej, který i v dospělosti rád sportuje, konkrétně běhá a tančí.

Vymyslel proto chytrý náramek, který kromě sledování životních funkcí dokáže předpovědět nebezpečnou situaci, detekovat pád a v případě nutnosti zavolat blízkého člověka nebo záchranku. Náramek Life Saving Bracelet se podle něj od ostatních liší hlavně dlouhou výdrží baterie (až týden) a také tím, že dokáže předpovědět nebezpečí s předstihem jedné až dvou hodin.

Náramek umí nepřetržitě monitorovat tělesnou teplotu, dech a pulz a má schopnost učit se. Čím déle ho člověk nosí, tím přesněji dokáže fungovat a při náhlé změně vyšle signál například o blížícím se záchvatu.

Do náramku je možné zadat telefonní číslo na blízkého člověka, kterému uživatel může v případě nouze zavolat jednoduchým stisknutím tlačítka. Pokud naměřené hodnoty vybočí z normálu, náramek dokáže blízké osobě zavolat sám. A když vyhodnotí, že jde o ohrožení života, přivolá záchranku a určí polohu, kde se uživatel nachází.

Náramek je určený především pro seniory, alergiky nebo kojence, u kterých by mohl předcházet syndromu náhlého úmrtí. Blažej ale předpokládá, že využití bude daleko širší a náramek budou navlékat nejen nemocní lidé, ale třeba také sportovci nebo hasiči.

Inspirace vyjádřená na košili

Všechny osobnosti ze seznamu 18 inspirativních jsme požádali, aby na bílou košili vyjádřily zdroj své inspirace. Výsledná díla budeme dražit ve prospěch charity.

„Ozývají se nám lidé s nejrůznějšími zdravotními problémy. Náramek je v současné době ve fázi testování, během níž zjišťujeme, jestli správně vyhodnocuje tělesné funkce člověka. Pokud vše půjde podle plánu, na trh by se měl dostat do konce roku,“ říká Blažej.

Life Saving Bracelet bude stát 6500 korun a poběží na softwaru, jehož vývoj Blažej a jeho tým pravidelně konzultují s lékaři. Na základě zpětné vazby od nich a uživatelů náramku následně technologii vylepšují.

Blažej nyní hledá vhodného investora, s nímž by si padl do oka a který by pomohl s uvedením náramku na trh. „Hledáme investora i mentora zároveň, zatím jsme ale nenašli toho pravého,“ říká s tím, že dosavadní zájemci měli příliš vysoké požadavky na podíl ve firmě, kterou kvůli náramku založil.

Jeho tým je zatím hodně malý. S programováním a vývojem hardwaru pomáhá dlouholetý kamarád z Velkého Krtíše Michal Riša. Do Brna se kvůli vysoké přestěhovali společně. K firmě se před časem připojil také Blažejův strýc, který pomáhá s vývojem baterií. Společně se teď poohlížejí po dalších posilách, hlavně po programátorech.

Blažej, který předtím studoval ještě biomedicínskou techniku, vede hodně aktivní pracovní život. Vedle vývoje náramku a studia stíhá ještě pracovat jako analytik obrazu. Zároveň v Brně jednou měsíčně pořádá setkání pro začínající startupy, na kterých se probírají různá témata týkající se byznysu a kde se Blažej snaží dodat odvahu začínajícím podnikatelům, jako je on.

„Já hrozně rád komunikuju s lidmi a zakládám si na mezilidských vztazích. Myslím, že přátelé jsou to nejdůležitější, co člověk v životě má,“ dodává mladík.

© Forbes.cz 2018